Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że panuje tutaj łagodny, a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Decydujący wpływ na to mają między innymi porastające zbocza dolin lasy, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste powietrze.
 
Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m). Wszystko to sprawia, że Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.
 
Wyciągi narciarskie  
1) Wyciąg narciarski "Bukowinki" w Jaworkach - dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102m, drugi o długości 250 m, różnica wzniesień 40 m - dwie oświetlone trasy zjazdowe,

2) Wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami


3) Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na południowym stoku Palenicy.

4) Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m. (stok Palenica I - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m, homologowany przez władze FIS i PZN, stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy  gdzie łączy się z trasą Palenica I, stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona)

 
   
Pijalnia wód mineralnych oraz oraz ogólnodostępne źródła wody mineralnej  
Szczawnica zawdzięcza swą nazwę 12 źródłom wód mineralnych o kwaśnym smaku, zwanych przez górali szczawami. Przy Zdrojowej znajduje się Zakład Przyrodoleczniczy i niewielka przeszklona pijalnia wód Magdalena. Poza najpopularniejszym Janem można tam spróbować Stefana (ciepławy i słonawy), Józefa (polecany kuracjuszom nienawykłym do smaku ciepławych wód mineralnych) i Józefiny. Amatorzy wody z Magdaleny powinni przyjść rano - pijalnia produkuje dziennie tylko od 4 do 8 litrów.

Uzdrowisko Szczawnica SA specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewlekłych stanów zapalnych nosa, zatok, gardła, krtani, alergii i astmy oskrzelowej. W ofercie ma też lecznicze kąpiele (przy chorobach kręgosłupa i reumatycznych). Skierowanie nie jest konieczne, a do zabiegów nie ma kolejek.
 
Rezerwat przyrody Wąwóz Homole  
Rezerwat ma długość ok. 800 m i wcina się w północne stoki Wysokich Skałek, tworząc głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości. Zbudowany jest z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej (widoczne są w dolnej części wąwozu) i serii niedzickiej (widoczne w górnej części wąwozu i nasunięte od południa na wapienie serii czorsztyńskiej). Wąwóz powstał w wyniku tektonicznych fałdowań w górnej kredzie.
Dużą rolę w jego wyżłobieniu odegrał również płynący nim Kamionka. Tworzy on w wąwozie kaskady, a jego koryto zawalone jest wielkimi głazami. Głównym celem jego powstania była ochrona krajobrazu i cennych osobliwości przyrody nieożywionej i ożywionej.

W wapiennych skałach wąwozu gniazduje pustułka, sokół, puchacz. W wąwozie spotkać też można pluszcza i pliszkę górską. Z płazów występuje salamandra plamista i żaba trawna. (źródło: wikipedia)
 
   
Rezerwat przyrody Biała Woda  
Rezerwat przyrody znajduje się w miejscowości Jaworki na terenie Pienin w ich części zwanej Małymi Pieninami, utworzony w 1963 r. Jest to jeden z najładniejszych wąwozów Pienin, znakomicie nadający się do spacerów i doskonale przygotowany turystycznie; wygodna droga (zamknięta dla ruchu pojazdów), ławeczki, mostki, tablice informacyjne. Jest to również trasa dla turystyki rowerowej.
Rezerwat Biała Woda ma powierzchnię 27,83 ha i podlega zarządowi Nadleśnictwa Krościenko. Rezerwat, składający się z 4 oddzielnych, blisko siebie położonych fragmentów, położony jest w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu Brysztańskiego Potoku. Fragmenty rezerwatu oddzielone są od siebie pastwiskami i polami uprawnymi.

Celem jego utworzenia była ochrona cennego i pięknego krajobrazu, licznych elementów przyrody nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami) oraz interesującej flory naskalnych roślin wapieniolubnych i innych rzadkich roślin. Rezerwat ma bardzo ciekawą budowę geologiczną z przewagą skał wapiennych z okresu jury i kredy, tworzących urozmaicone formy przestrzenne. (źródło: wikipedia)
 
Inne atrakcej:  
Wycieczki piesze, rowerowe,
Przejażdżki bryczkami, saniami.
 
 
 
Strona główna | Oferta | Atrakcje Szczawnicy | Spływ Dunajcem | Kontakt  
© SPŁYW DUNAJCEM - Przewozy Osób i Grup Turystycznych - Szczawnica. Realizacja: Verakom